חשופית

חשופיות (שם מדעי: Stylommatophora) הו חלזונות חסרי קונכייה (ליתר דיוק, בעלי קונכייה פנימית קטנה ומנוונת). גופה רך, מכיל הרבה מים, ואינו מוגן על ידי כסות חיצונית. ישנן מיני חשופיות החיות במקומות לחים על היבשה, וישנן חשופיות החיות בים. בעוד חשופיות היבשה ברובן פשוטות למדי ונראות כמו גוש ריר חרדלי, חשופיות הים פיתחו מגוון צורות מרהיבות ומגוונות המשמשות להרתעה, הסוואה או חיזור. בגוף החשופית נאגרים חומרי רעל המשמשים להגנתה, והצבעים העזים שלה הם סימן אזהרה לטורפים.
החשופית היבשתית הנפוצה היא חשופית צהובה שאותה ניתן למצוא בגינות, חצרות ומרתפים של בתים. זוהי רכיכה יבשתית, השייכת למשפחת החשופיות בסדרת שבלולי היבשה. הקונכייה של החשופית הצהובה חבויה, כך שגופו של החילזון נראה חשוף – מכאן שמו.

צורתו תולעתית ובראשו יש שני זוגות משושים: האחורי מתנשא מעל הקדמי, הוא ארוך יותר ובקצהו עיניים. אורך גופה של החשופית הצהובה 8 ס"מ. צבעה ירקרק-צהבהב, מוכתם בכתמים צהובים, והמשושים כחלחלים. החשופיות הצהובות הן דו מיניות – כל אחת מהן גם מעבירה זרע לחברתה וגם מטילה ביצים. החשופיות שוכנות במרתפי בתים, במערכת ביוב ועל קירות בתים. לעתים הן זוחלות במערכת הביוב ויוצאות אל חדרי אמבטיה ואל מטבחים. הן שכיחות גם בגינות נוי ובמטעים. מזונה של החשופית הם: פטריות, אצות, ורקבובית מן הצומח. 

תפריט נגישות