יקרונית

יקרונית- חיפושית (Cerambycidae) היקרוניות הן חיפושיות בעלות גוף מוארך. המחושים ארוכים מאוד, הצוואר תמיד רחב מהראש והוא כרוחב הכתפיים או צר מהן. הרגליים גדולות, יחסית לרוב מיני החיפושיות. הזחלים מוארכים ועבים, לאורך גופם זוגות של גבשושיות אחיזה (זוג לפרק), שבהן נעזר הזחל בזחילתו בתוך המחילות שהוא נובר בעץ. שש הרגליים אומנם קצרות, אך ניכרות היטב. רובם נוברים בגזעי עצים, חלקם ניזונים משורשים.
עד כה ידועים בישראל כ- 80 מינים. יקרונית הרהיטים (Stormatium fulvum), המכונה באופן עממי (ובטעות) תולעת עץ, היא מין של חיפושית ממשפחת היקרוניתיים. אורך הגוף של יקרונית הרהיטים הוא כ-20 מ"מ וצבעה חום בהיר. היא נפוצה בבתים, פוגעת ברהיטים ובמשקופים (במקרים קיצוניים עלולה לגרום להתפוררותם). התפתחות הזחל נמשכת 2-7 שנים.
 יקרונית השקד היא המצויה והמוכרת ביותר. צבעה חום שחור, אורך גופה עד 50 מ"מ. אורך המחושים של הזרר אד 60 מ"מ, לנקבות מחושים קצרים ודקים יותר.
יקרונית השקד, לנקבה מחושים "קצרים" פרקי המחוש דמויי חרוזים. הפרקים הקרובים לראש עבים ביותר והם הולכים וצרים. הפרק הקדמי של החזה בעל חריצים וגבשושיות מוארכות, מפותלות ויפות כמעשה חרט אומן. הזחלים נוברים בגזים ובענפים של גלעיניים (שקד וקרוביו). מזונם הבלעדי- עֵצֶה.
מיום שחדר זחל לתוך העץ ועד שיהפוך לחיפושית, כעבור שנתיים בערך, לא יראה אור יום. בינתיים הוא קודח בעץ מנהרות ארוכות שעוביין לעיתים כעובי אצבע. הוא מכרסם ובולע כמויות עצומות של עץ ואחוריו שופעים נסורת עץ לבנבנה הממלאה את כל המחילות והמעברים. נסורת רבה פורצת ויוצאת דרך פתחי המנהרות החוצה אל פני הגזע, ושם היא תלויה כאטריות עבות ההולכות ומשנות את צבען עד שיהפוך לחום. במאמץ לסלק מתוכו את הקודחים, משלח בהם העץ כמויות גדולות של שרף. אך לאחר שנים אחדות מנקוב העץ ככברה, ערימות של נסורת מקיפות אותו ושרף רב נוטף מגופו. בהרים מועדים עצים כאלה להיפגע ראשונים משלג ומרוחות. 

תפוצה: ברוב ארצות הים התיכון, ובישראל- במרכז ובצפון, באביב עד אמצע הקיץ. 

תפריט נגישות