יתוש

יתושים (Culicoidea) הם משפחה של חרקים בתת סדרת יתושנים בעלי כנפיים עם קשקשים, זוג בוכניות, גוף צנום ורגליים ארוכות. משפחת היתושים מכילה כ-3500 זנים בשלוש תת קטגוריות שונות. רוב מיני היתושים הם ליליים. 

תכונות:
היתושים הם בעיקרם אוכלי צוף. אצל רוב מיני היתושים הנקבות מוצצות דם מבעלי חיים אחרים כדי להשיג את החלבונים הנזקקים ליצירת ביציה, היות והרגלי האכילה של היתוש (צוף ומיץ פרי) לא מכילים חלבון. לנקבות אלו חוש ריח מפותח, הן רגישות בעיקר לפחמן דו חמצני המתנדף בתהליך הנשימה, כמו גם לחומרים הנמצא בזיעה. יתושים מסוגלים לזהות חום, ובכך מוצאים בעלי חיים חמי-דם בקלות רבה ברגע שהם קרובים מספיק.
עקיצת יתוש תופחת בדרך כלל לאחר מספר שעות, והיא יכולה לגרד ימים. עקיצות אלו יכולות להעביר מחלות כמו מלריה ווירוסים כמו וירוס מערב הנילוס, ולכן רשויות באזורים רבים בעולם נוקטות צעדים כגון יבוש ביצות בכדי למזער את אוכלוסיית היתושים. הטלת הביצים של היתוש נעשית במקום עם מים עומדים, ולכן אוכלוסיית היתושים היא גבוהה באזורים של ביצות, נהרות ובקרבת חופים. במטמורפוזה של היתוש ארבעה שלבים: ביצה, זחל, גולם ויתוש בוגר – תהליך אשר תואר תחילה על ידי אריסטו. רוב מיני היתושים אשר מחוץ לאזור הטרופי מעבירים את החורף כביצה. בצורת הזחל, רוב זני היתוש ניזונים ממיקרואורגניזמים הקיימים בבריכות המים העומדים. 

תפריט נגישות