עכבר הבית

עכבר הבית או עכבר מצוי (שם מדעי: Mus Musculus) הוא מין מכרסם בסוג עכבר. שני רק לאדם בתפוצתו כיונק על פני כדור הארץ. במהלך 8000 השנים האחרונות התרחבה התפשטותו הגאוגרפית, כתוצאה מיחסיו עם בני האדם.

עכברי הבית גורמים נזק רב בהורסם יבולים חקלאיים, וגורמים לזיהום המזון שנצרך על ידי בני האדם. עכבר הבית הוא מין פולש הקשור להכחדתם של מינים מקומיים באזורים שאליהם הוא פולש, שנחשבים מחוץ לתחום האזור הטבעי שלו.

אורך הזנב כאורך גופו וראשו יחדיו – 65-105 ס"מ. העכבר הוא בעל עיניים שחורות, אוזניים עגולות, גדולות, כמעט שקופות ואפו מחודד ושפמו זיפני ארוך.
משקלו: 30-12 גרם.
צבע הפרווה בדרך כלל חום בהיר עד שחור, בעל כרס פרוותית לבנה או אפורה, צבע הזנב בהיר יותר בחלק תחתון מאשר עליון.

עכבר הבית נפוץ באזורים חקלאיים, ביערות טבעיים וגם ביערות שנשתלו על ידי בני אדם. באדמת מרעה ובאזורי חוף, באזורים בעלי שיחים נמוכים ואזורים עירוניים. עכבר הבית מרבה לשכון גם בסביבת האדם: בבתי מגורים, מחסנים, ומבנים אחרים. כאשר תנאי הסביבה מאפשרים זאת יימצא בשדות ולאורך נחלים, במקומות בהם צמחייה צפופה המאפשרת לו להסתתר בה. העכברים אוכלים 1-2 ג' ביום, מחולקים לארוחות רבות מאוד.

עכבר הבית משמש פונדקאי למגוון רחב של מחלות וטפילים מדבקים של בני האדם. המשמעותי ביניהם הוא הדבר הבובוני שמועבר באמצעות החיידק ירסיניה פסטיס (Yersinia pestis), וחיידק הסלמונלה (Salmonella spp).

תפריט נגישות