עכבר

עכבר הוא יונק קטן ממשפחת המכרסמים. מין העכבר הנפוץ ביותר הוא עכבר מצוי (Mus Musculus) המצוי כמעט בכל העולם. מינים אחרים של עכברים הם עכבר אמריקאי לבן רגליים (Hesperomys peromyscus) ועכבר האייל (Hesperomys leucopus). כל מיני העכברים חיים בסביבת אדם.

אורכם של רוב העכברים מגיע לכ־9 ס"מ. כל גופם מכוסה בפרווה, פרט לזנבם. צבעם של רוב העכברים הוא בין חום ללבן,עכברי מעבדה הם בעלי מגוון צבעים חלקם לבן, שחור, גוונים שונים של חום ואף מטולאים. עכברים הם לרוב צמחוניים, אך למעשה הם אוכלי כל – הם אינם בוחלים בבשר חלזונות ובגופות של עכברים אחרים, וכבר נצפו עכברים שניזונו מזנבם שלהם בשעת רעב. חושיהם של העכברים מפותחים מאוד, ולכן הם פועלים בעיקר בלילה. טורפיהם של העכברים הם רבים, וביניהם נמנים חתולים ונחשים.
ההריון של נקבת העכבר נמשך כעשרים יום ובסופו היא ממליטה חמישה עד שמונה גורים. בגיל חודש עומדים כבר הגורים בפני עצמם, ו־6 ימים אחרי ההמלטה יכולה הנקבה להרות שוב. העכבר הופך בשל מינית בגיל חודשיים. תוחלת חייו כ־2-3 שנים.

עכברים הם חיות מחמד פופולריות. מינים מסוימים של עכברים משמשים בניסויים מדעיים. העכבר מהווה אחד מחיות המודל החשובות ביותר במדעי החיים בתחומים רבים כמו גנטיקה, ביולוגיה התפתחותית, פיזיולוגיה ועוד. מחקר אינטנסיבי לאורך שנים הפך את העכבר למודל רב עוצמה וכיום ניתן ל"הנדס" עכברים שיבטאו או לא יבטאו גנים מסוימים. בעולם מספר מעבדות המתמחות בגידול של עכברים המשמשים לניסויים מדעיים אחת המרכזיות היא מעבדת Jackson [1] בארצות הברית המגדלת מאות זנים שונים של עכברים ומספקת אותם לכל העולם.

עכברים עלולים להיות מזיקים, כיוון שהם עלולים לפגוע בגידולים חקלאיים ולהפיץ מחלות. הם עלולים לנשוך בני אדם ובעיקר ילדים בשנתם, וגם למשוך את טורפיהם כמו הנחשים למגורי האדם. על מנת למנוע את הנזק שגורמים העכברים, ביית האדם את החתול, שטרפו כולל את העכברים והעכברושים. נוהגים ללכוד עכברים גם באמצעות מלכודות עכברים.

עכברים פופולריים בקולנוע, בטלוויזיה ובספרות – בעיקר באלה הפונים לילדים. הדמות הידועה ביותר של דיסני היא של העכבר מיקי מאוס ובחברת האחים וורנר פופולרית דמותו של העכבר ספידי גונזלס. הספר על קורותיו הדמיוניות של העכבר סטיוארט ליטל הוא ספר ילדים נפוץ ואהוב בעולם כולו. 

תפריט נגישות